Sociaal jaarverslag 2025
In het Sociaal Jaarverslag vindt u de belangrijkste cijfers, met een korte toelichting, over het personeelsbestand van gemeente Nijmegen. Verdeeld over de onderwerpen hieronder vindt u de cijfers voor 2025.
Dit cijfer is gebaseerd op de ambtelijke organisatie. Het bestuur en de griffie zijn hierin niet meegenomen.
Tabel met kerncijfers (belangrijkste cijfers) over medewerkers
| Jaartal | 2024 | 2025 | ||
| Aantal | % | Aantal | % | |
| Totale formatie | 1649 | 1694 | ||
| Aantal medewerkers | 1899 | 2135* | ||
| Aantal dienstverbanden | 1917 | 2162 | ||
| Gemiddelde leeftijd | 47,2 | 47,0 | ||
| Aantal jongeren (<30) | 392 | 20% | 453 | 21% |
| Aantal 50-plussers | 921 | 48,5% | 996 | 46,7% |
| Aantal vrouwen | 1069 | 56,3% | 1197 | 56,1% |
| Aantal vrouwelijke leidinggevenden | 48 | 52% | 51 | 53% |
| Aantal deeltijders (<36 uur) | 861 | 45,3% | 973 | 45,6% |
| Instroom | 211 | 11,1% | 254 | 11,9% |
| Uitstroom | 157 | 8,3% | 157 | 7,4% |
| Doorstroom | 238 | 12,5% | 212 | 9,9% |
| Verzuim | 6,3% | 6,4% |
* Dit cijfer is gebaseerd op de ambtelijke organisatie. Dit betreft de medewerkers die in loondienst zijn van gemeente Nijmegen. Het bestuur en de griffie is hierin niet meegenomen.
Onze organisatie groeit mee met de stad. De toename van inwoners en maatschappelijke uitdagingen vraagt om een wendbare en toekomstgerichte gemeentelijke organisatie. Dat zien we terug in de ontwikkeling van ons personeelsbestand. We blijven investeren in onze mensen en in een werkomgeving waarin medewerkers hun talenten kunnen benutten en iedereen zich welkom voelt.
In dit hoofdstuk brengen we met cijfers in beeld hoe onze organisatie is opgebouwd. Hierin is onder andere aandacht voor het totaal aantal medewerkers in dienst van gemeente Nijmegen, de man-vrouwverdeling, de spreiding van leidinggevende functies en onze voortgang op het gebied van de quotumwet.
Sinds 2024 is gekozen om de leeftijdscategorieën gelijk te trekken met de leeftijdscategorieën zoals gebruikt in de Personeelsmonitor van het A+O fonds. Hierdoor zijn de cijfers van de gemeente Nijmegen beter te vergelijken met andere gemeenten. Dit betekent echter wel, dat we op sommige onderdelen minder goed een vergelijking kunnen maken met de jaren voor 2024. Meestal komt de Personeelsmonitor in juni uit. Dat maakt een vergelijking tussen de landelijke cijfers van 2025 en de cijfers van de gemeente Nijmegen nog niet mogelijk.
Formatie en bezetting
De formatie van gemeente Nijmegen is dit jaar opnieuw gestegen. De toegestane formatie was 1.649 fte in 2024 en 1.694 fte in 2025. Het aantal medewerkers is gestegen van 1.899 in 2024 naar 2.135 in 2025. Sommige medewerkers hebben twee dienstverbanden, waardoor het aantal dienstverbanden in 2025 uitkomt op 2.162.
Leeftijd en geslacht
De gemiddelde leeftijd blijft de laatste jaren dalen. In 2019 was de gemiddelde leeftijd nog 50,0 jaar. In 2025 was de gemiddelde leeftijd gedaald naar 47,0 jaar. Het percentage medewerkers van 60 jaar of ouder is gelijk gebleven t.o.v. vorig jaar, namelijk 20%. Het aandeel vrouwen binnen de gemeente bleef gelijk t.o.v. vorig jaar. In 2025 was 56% van de medewerkers vrouw.
Medewerkers naar leeftijd en geslacht 31 december 2025
| Leeftijd | Man | Vrouw | Totaal | % man | % vrouw | % totaal |
| tot 25 jaar | 24 | 24 | 48 | 3% | 2% | 2% |
| 25 - 34 jaar | 163 | 242 | 405 | 17% | 20% | 19% |
| 35 - 44 jaar | 194 | 258 | 452 | 21% | 22% | 21% |
| 45 - 54 jaar | 193 | 283 | 476 | 21% | 24% | 22% |
| 55 - 59 jaar | 139 | 179 | 318 | 15% | 15% | 15% |
| 60 jaar en ouder | 225 | 211 | 436 | 24% | 18% | 20% |
| totaal | 938 | 1197 | 2135 | 100% | 100% | 100% |
Medewerkers naar leeftijd 2023-2025
| Leeftijd | 2023 | 2024 | 2025 |
| Tot 25 jaar | 2% | 2% | |
| < 29 | 9% | ||
| 25 - 34 jaar | 18% | 19% | |
| 30 t/m 39 | 20% | ||
| 35 - 44 jaar | 21% | 21% | |
| 40 t/m 49 | 21% | ||
| 45 - 54 jaar | 23% | 22% | |
| 50 t/m 59 | 29% | ||
| 55 - 59 jaar | 15% | 15% | |
| 60 > | 21% | 20% | 20% |
| totaal | 100% | 100% | 100% |
Gemid
Om de opgaven van de stad goed te kunnen doen, is het belangrijk om een wendbare en flexibele netwerkorganisatie te zijn. We willen een organisatie zijn waar medewerkers kansen krijgen om hun talenten te benutten. Daarnaast willen we een aantrekkelijk werkgever zijn, zowel voor huidige als voor nieuwe medewerkers. We zetten daarom extra in op een goede interne werkverdeling en op onboarding.
Instroom en Inhuur
In 2025 zijn er 254 medewerkers ingestroomd. Dit is een stijging ten opzichte van 2024, toen er 211 mensen instroomden. De instroom bestaat uit mensen die aangenomen zijn op een vacature, mensen die zijn aangenomen op vacatures die nog in 2024 gemeld zijn én mensen waarvan de arbeidsrelatie, in het kader van ons inhuurbeleid, van inhuur is omgezet naar een vast of tijdelijk dienstverband.
Sinds 2024 maken we gebruik van andere leeftijdscategorieën dan voorheen. We sluiten aan bij de leeftijdscategorieën die het A&O Fonds Gemeenten ook hanteert. Daarmee zijn de percentages wat moeilijker te vergelijken met 2023 en eerder.
In 2025 was 9% van het totaal aantal instromers jonger dan 25 jaar. Daarnaast zien we dat 35% van de instroom in de leeftijdscategorie 25 tot en met 34 jaar zit.
In 2025 zijn de totale kosten van inhuur ten opzichte van 2024 gestegen. De totale kosten van inhuur bedroeg 22,2% van de totale loonsom. Er wordt ingehuurd voor vervanging bij ziekte, tijdelijke pieken in het werk en voor tijdelijke werkzaamheden en projecten waarvoor we de capaciteit of specialistische kennis niet zelf in huis hebben en budgetten tijdelijk beschikbaar zijn gesteld.
Meer informatie over de inhuurkosten staat in de Stadsrekening, in de paragraaf Bedrijfsvoering.
Instroom 2025 naar vast/tijdelijk
| Instroom | man | vrouw | totaal |
| vast | 36 | 46 | 82 |
| tijdelijk | 82 | 90 | 172 |
| Totaal | 118 | 136 | 254 |
Instroom 2023 - 2025 naar leeftijd als % van totale instroom
| Leeftijdsklasse | Totale instroom 2023 | Totale instroom 2024 | Totale instroom 2025 | % van totale instroom 2023 | % van totale instroom 2024 | % van totale instroom 2025 |
| Tot 25 jaar | 19 | 24 | 9% | 9% | ||
| t/m 29 | 69 | 24% | ||||
| 25 - 34 jaar | 89 | 88 | 42% | 35% | ||
| 30 t/m 39 | 89 | 32% | ||||
| 35 - 44 jaar | 53 | 64 | 25% | 25% | ||
| 40 t/m 49 | 67 | 24% | ||||
| 45 - 54 jaar | 29 | 37 | 14% | 15% | ||
| 50 t/m 59 | 43 | 15% | ||||
| 55 - 59 jaar | 12 | 24 | 6% | 9% | ||
| > 60 | 14 | 9 | 17 | 5% | 4% | 7% |
| Totaal | 282 | 211 | 254 | 100% | 100% | 100% |
Instroom tijdelijke ambtelijke arbeidsovereenkomsten 2023 - 2025 naar leeftijd
| Leeftijdsklasse | 2023 | 2024 | 2025 |
| tot 25 jaar | 13 | 23 | |
| t/m 29 | 55 | ||
| 25 - 34 jaar | 63 | 73 | |
| 30 t/m 39 | 68 | ||
| 35 - 44 jaar | 35 | 38 | |
| 40 t/m 49 | 45 | ||
| 45 - 54 jaar | 15 | 17 | |
| 50 t/m 59 | 29 | ||
| 55 - 59 jaar | 6 | 11 | |
| > 60 | 7 | 8 | 10 |
| Totaal | 204 | 140 | 172 |
Uitstroom
In 2025 stroomden 157 medewerkers uit, dit is hetzelfde aantal medewerkers als in 2024.
De cijfers in de tabel ‘uitstroom naar ontslagreden’ laten zien dat ontslag op eigen verzoek (32%) en einde tijdelijke arbeidsovereenkomst (28%) het meest voorkomt. Onder de categorie overig valt bijvoorbeeld de vaststellingsovereenkomst.
Uitstroom 2023 - 2025 naar leeftijd als % van de totale uitstroom
| Leeftijdsklasse | Totale uitstroom 2023 | Totale uitstroom 2024 | Totale uitstroom 2025 | % van totale uitstroom 2023 | % van totale uitstroom 2024 | % van totale uitstroom 2025 |
| Tot 25 jaar | 10 | 8 | 6% | 5% | ||
| t/m 29 | 27 | 17% | ||||
| 25 - 34 jaar | 26 | 28 | 17% | 18% | ||
| 30 t/m 39 | 28 | 17% | ||||
| 35 - 44 jaar | 29 | 30 | 18% | 19% | ||
| 40 t/m 49 | 28 | 17% | ||||
| 45 - 54 jaar | 14 | 15 | 9% | 10% | ||
| 50 t/m 59 | 28 | 17% | ||||
| 55 - 59 jaar | 8 | 16 | 5% | 10% | ||
| > 60 | 51 | 70 | 60 | 31% | 45% | 38% |
| Totaal | 162 | 157 | 157 | 100% | 100% | 100% |
Uitstroom 2023 - 2025 naar ontslagreden
| Ontslagreden | Totale uitstroom 2023 | Totale uitstroom 2024 | Totale uitstroom 2025 | % van totale uitstroom 2023 | % van totale uitstroom 2024 | % van totale uitstroom 2025 |
| Eigen verzoek | 72 | 44 | 50 | 44% | 28% | 32% |
| Einde tijdelijke arbeidsovereenkomst | 33 | 38 | 44 | 20% | 24% | 28%% |
| Ouderdomspensioen | 15 | 22 | 17 | 9% | 14% | 11% |
| Keuzepensioen | 19 | 11 | 8 | 12% | 7% | 5% |
| Arbeidsongeschiktheid | 1 | 2 | 0 | 1% | 1% | 0% |
| Regeling vervroegd uittreden (RVU) | 18 | 19 | 11% | 12% | ||
| Overlijden | 3 | 2 | 2 | 2% | 1% | 1% |
| Ontslag op staande voet | 0% | 0% | ||||
| Overig | 19 | 20 | 17 | 12% | 13% | 11 |
| Totaal | 162 | 157 | 157 | 100% | 100% | 100% |
Vacatures en sollicitanten
In 2025 waren er 144 vacatures. Dit is een stijging ten opzichte van 2024 (101 vacatures). Ondanks de uitdagingen die ontwikkelingen als krapte op de arbeidsmarkt en vergrijzing met zich meebrengen, zien we dat wij als organisatie aantrekkelijker zijn bij bijvoorbeeld schoolverlaters. We hebben op dit moment minder moeite met het vervullen van vacatures dan bijvoorbeeld omliggende kleinere gemeenten. Om de vacatures succesvol in te vullen hebben we speciale aandacht voor Werving en Selectie. We hebben een nieuw werkgeversmerk, maken onze wervingsteksten gerichter en maken effectiever gebruik van onze netwerken. Het aantal sollicitanten is in 2025 gestegen naar 3808.
Vacatures 2023 - 2025
| Jaar | Extern vervulde vacatures | Openstaande vacatures | Totaal aantal vacatures, incl. niet vervuld | % van formatie |
| 2023 | 140 | 14 | 162 | 10,2% |
| 2024 | 101 | 8 | 106 | 6,5% |
| 2025 | 144 | 11 | 155 | 9,1% |
Sollicitanten 2023 - 2025
| Jaar | Aantal sollicitanten |
| 2023 | 3.023 |
| 2024 | 2.859 |
| 2025 | 3.808 |
Resultaatopdrachten en reacties
Oversteek is de manier die we binnen gemeente Nijmegen gebruiken om werk binnen onze organisatie te verdelen. Uitgangspunt is om een optimale match te realiseren tussen enerzijds het werk dat wij als gemeente doen om de opgaven van de stad te realiseren en anderzijds de ambities en talenten van onze medewerkers.
Door de invoering van Oversteek zijn er sinds 2018 geen interne vacatures meer en wordt al het vrijkomend werk uitgevraagd in een resultaatopdracht (Rop).
In 2025 waren er 269 resultaatopdrachten (Rop's). Hiervan zijn 90 Rop's vervuld. Totaal zijn er 155 Rop's niet vervuld en omgezet in een vacature. Op 31 december 2025 waren er nog 8 openstaande Rop’s.
Er waren in 2025 16 Rop's die in de categorie overige vallen. De redenen voor de categorie overig zijn: Vervallen, onbekende status, geen match en daarna geen vervolg aangegeven, geen reacties en daardoor gekozen voor herverdeling werk, geen reacties en daarna geen vervolg aangegeven.
Er kwamen in 2025 in totaal 378 reacties op de Rop's. Dit is stijging ten opzichte van 2024 toen waren er nog 346 reacties op de Rop's.
Resultaatopdrachten 2023 - 2025
| Jaar | Vervulde Rop's | Niet vervuld en daarom vacature | Openstaande Rop's | Overig (onder andere niet vervuld en vervallen) | Totaal aantal Rop's | % van formatie |
| 2023 | 105 | 137 | 8 | 2 | 242 | 15,2% |
| 2024 | 93 | 106 | 0 | 64 | 263 | 16,6% |
| 2025 | 90 | 155 | 8 | 16 | 269 | 15,9% |
Reacties resultaatopdrachten 2023 - 2025
| Jaar | Aantal sollicitanten |
| 2023 | 293 |
| 2024 | 346 |
| 2025 | 378 |
Doorstroom
De interne mobiliteit, de doorstroom naar ander werk, is in 2025 iets gedaald ten opzichte van 2024. Het doorstroompercentage is gedaald van 12,5% in 2024, naar 9,9% in 2025.
Onder doorstroom verstaan wij medewerkers die gematcht zijn op een resultaatopdracht van Oversteek (zie het kopje Resultaatopdrachten) of medewerkers die in het kader van herverdeling van werk doorgestroomd zijn naar een andere functie. Eventuele reorganisaties vallen niet onder het doorstroomcijfer.
Doorstroom 2023 - 2025
| Jaar | Aantal medewerkers | % van aantal medewerkers |
| 2023 | 246 | 13,3% |
| 2024 | 238 | 12,5% |
| 2025 | 212 | 9,9% |
Leren en ontwikkelen is onderdeel van ieders werk. De samenleving verandert en ook voor medewerkers van gemeente Nijmegen is het nodig om kennis en vaardigheden continu te ontwikkelen om mee te kunnen met de veranderende samenleving. We zetten in op het versterken van ieders ambtelijk vakmanschap en hebben het streven om hier in 2030 als werkgever in voorop te lopen.
NijmegenSchool
In 2025 werden er in het totaal 174 NijmegenSchool-trainingen aangeboden, bestaande uit 147 trainingen uit het open aanbod en 27 maatwerktrainingen. Dit is een daling ten opzichte van 2024, toen er nog 217 trainingen zijn aangeboden. We zien met name een daling in het aantal maatwerk trainingen dat is aangeboden. Het aantal inschrijvingen daalde van 2.136 in 2024 naar 1.515 in 2025. In 2025 hebben 20 regiocollega’s deelgenomen aan een NijmegenSchool-training.
Trainingen en inschrijvingen NijmegenSchool 2023 - 2025
| Aantal trainingen | 2023 | 2024 | 2025 |
| Open aanbod | 142 | 146 | 147 |
| Maatwerk | 46 | 71 | 27 |
| Totaal | 188 | 217 | 174 |
| Inschrijvingen | 2023 | 2024 | 2025 |
| Open aanbod | 1.197 | 1491 | 1284 |
| Maatwerk | 397 | 645 | 231 |
| Totaal | 1.594 | 2136 | 1515 |
| Uit de regio | 42 | 20 | 20 |
Studytube
Veel medewerkers volgden naast de trainingen van NijmegenSchool ook online trainingen via ons online leerplatform Studytube. In 2025 zijn er in totaal 17.785 leeractiviteiten afgerond. Hiervan waren 15.433 leeractiviteiten verplicht, 2.352 zijn zelf gestarte en afgeronde leeractiviteiten.In totaal zijn onze medewerkers 19.821 leeractiviteiten gestart. Daarmee heeft bijna 90% van de medewerkers een leeractiviteit ook afgemaakt wanneer die deze is gestart. De trainingen 'Meldplicht datalekken', 'Informatieveiligheid' en 'Introductieprogramma Gemeente Nijmegen' zijn het meest gevolgd en afgerond.
Gesprekken die werken
In 2023 is de nieuwe manier van gespreksvoering ‘Gesprekken die werken’ ingevoerd. Gesprekken die werken is een vormvrije manier van gesprekvoering, waarbij de ontwikkeling van medewerkers centraal staat. In 2025 heeft 57% van de medewerkers minimaal één geregistreerd gesprek gevoerd met diens leidinggevende. Dit is een stijging ten opzichte van 2024, toen was met 50% van de medewerkers minimaal één gesprek (geregistreerd) gevoerd. De percentages in de tabellen zijn gebaseerd op de verslagen van de gesprekken die in 2025 hebben plaatsgevonden en uiterlijk in januari 2026 zijn geregistreerd.
Gesprekken die werken 2023 - 2025
| Jaar | % medewerkers met wie minimaal 1 gesprek is gevoerd |
|---|---|
| 2023 | 45% |
| 2024 | 50% |
| 2025 | 57% |
Stages
In 2025 waren er in totaal 122 stagiaires werkzaam binnen de gemeente Nijmegen. Dit aantal is hoger dan vorig jaar. De gestelde norm van 1 stagiair op 20 medewerkers wordt hiermee ruim gehaald.
Stagiaires 2023 - 2025
| Jaar | Aantal stagiaires |
| 2023 | 135 |
| 2024 | 109 |
| 2025 | 122 |
In 2025 werkte er 1 medewerker op een (betaalde) werkervaringsplaats bij de gemeente, in 2024 waren dat nog 4 medewerkers.
In dit hoofdstuk laten we zien hoe veel medewerkers gebruik maken van verlofvormen zoals ouderschapsverlof en generatiepact, hoeveel medewerkers in deeltijd werken (een volledige werkweek bij de gemeente bestaat uit 36 uur), wat het verzuimcijfer over 2025 was en hoe dit verzuim is opgebouwd. We sluiten af met informatie over onze vertrouwenspersonen en het interne meldpunt integriteit en ongewenste omgangsvormen.
Ouderschapsverlof, aanvullend geboorteverlof en generatiepact
In 2025 zien we dat het aanvullend geboorteverlof opnieuw licht is gestegen. In 2024 maakten 27 medewerkers gebruik van het aanvullend geboorteverlof, in 2025 waren dit 32 medewerkers.
We zien daarnaast een grote stijging in het gebruik van ouderschapsverlof. In 2025 maakten 161 medewerkers hier gebruik van.
In 2017 is het Generatiepact, een verlofregeling waarmee men minder kan werken met behoud van pensioenopbouw, ingevoerd. Medewerkers konden tot 1 september 2022 instappen in deze verlofregeling, hierdoor daalt het aantal deelnemers vanaf nu. In 2025 maakten nog 132 medewerkers gebruik van het generatiepact.
Opname ouderschapsverlof, aanvullend geboorteverlof, levensloop en generatiepact 2023 - 2025
| Jaar | Ouderschapsverlof | Aanvullend geboorteverlof | Generatiepact |
| 2023 | 99 | 23 | 196 |
| 2024 | 82 | 27 | 172 |
| 2025 | 161 | 32 | 132 |
Werken in voltijd en deeltijd
Het percentage deeltijd-medewerkers is gelijk gebleven met vorig jaar, namelijk 46%. Wel zien we nog steeds dat meer vrouwen dan mannen in deeltijd werken; 61% van de vrouwen had in 2025 een contract van minder dan 36 uur per week.
Medewerkers in deeltijd naar geslacht 31 december 2025
| Aantal uren werkzaam | Man | Vrouw | Totaal | % van man | % van vrouw | % van totaal |
| Minder dan 36 uur | 244 | 729 | 973 | 26% | 61% | 46% |
| 36 uur of meer | 694 | 468 | 1162 | 74% | 39% | 54% |
| Totaal | 938 | 1197 | 2135 | 100% | 100% | 100% |
Verzuim
De gemeente streeft al een aantal jaar naar een verzuimcijfer dat dicht bij de Verbaannorm ligt. De Verbaannorm geeft een indicatie van het haalbare verzuimniveau binnen de organisatie, afgezet tegen het ingeschatte, haalbare verzuim in heel Nederland. De norm ligt voor 2025 op 4,1%. Het verzuimpercentage over 2025 ligt voor de Gemeente Nijmegen op 6,4%. Dit is een lichte stijging van het verzuimpercentage t.o.v. 2024. We zien met name een hoog percentage verzuim in het langdurig en extra langdurig verzuim.
In 2025 heeft 56,1 % van de medewerkers niet verzuimd. Met onze specialisten verzuim houden we grip op het verzuim en worden managers ondersteund in de juiste verzuimaanpak.
Verzuimcijfers 2023 - 2025
| Jaar | Verzuim % | Aantal dienstverbanden | Melding Frequentie |
| 2023 | 5,4% | 1.846 | 1,15 |
| 2024 | 6,3% | 1899 | 1,19 |
| 2025 | 6,4% | 2162 | 1,22 |
Verzuimduur in 2025
| Verzuimduur | Verzuim % |
| Kort (< 7 dagen) | 0,38% |
| Middellang (8 - 42 dagen) | 0,64% |
| Lang (43 - 365 dagen) | 2,81% |
| Extra lang (> 365 dagen) | 2,56% |
| Totaal | 6,39% |
Vertrouwenspersonen
Bij de gemeente Nijmegen kennen we interne vertrouwenspersonen die zich richten op de aanpak en preventie van ongewenste omgangsvormen en integriteit binnen de organisatie. Deze vertrouwenspersonen worden gefaciliteerd op het gebied van scholing, tijd en financiën.
Onder ongewenste omgangsvormen wordt verstaan: intimidatie, seksuele intimidatie, pesten, racisme en discriminatie, agressie en geweld. Het beleid waarop het werk van de vertrouwenspersonen is gebaseerd, is opgenomen in de Arbowet. De verantwoordelijkheid voor preventie en aanpak van ongewenste omgangsvormen en integriteit ligt in de lijn. Leidinggevenden zelf zijn verantwoordelijk voor goede omgangsvormen binnen hun eigen onderdeel of afdeling.
Alle vertrouwenspersonen zijn gecertificeerd middels de Landelijke Vereniging van Vertrouwenspersonen (LVV). We hebben binnen gemeente Nijmegen een team van 6 vertrouwenspersonen.
De vertrouwenspersonen worden benoemd door het College van B&W. De taken van de vertrouwenspersonen zijn: intake en begeleiding van meldingen, adviseren van de leidinggevenden, voorlichting en preventie, registratie en afleggen van verantwoording in het jaarverslag. Verdere informatie over de vertrouwenspersonen is te vinden op ons intranet; iNsite. Van een melding is sprake als een medewerker last ondervindt van ongewenst gedrag of niet-integer handelen en hierover contact opneemt met een vertrouwenspersoon. Deze meldingen variëren in zwaarte van een eenmalig overleg, tot een aantal gesprekken verspreid in de tijd. Van een klacht is pas sprake als er formeel een klacht wordt ingediend bij de VNG-klachtencommissie voor ongewenste omgangsvormen.
In 2025 is sprake geweest van 50 meldingen bij de vertrouwenspersonen. Dit zijn 2,3 meldingen per 100 medewerkers. Deze aantallen liggen hoger dan de voorgaande jaren. De oorzaak hiervoor kan liggen in het feit dat sinds 2023 ook de cijfers van de vertrouwenspersonen integriteit worden meegenomen in het sociaal jaarverslag. Daarnaast hebben we de afgelopen twee jaar meer aandacht besteed aan de rol van vertrouwenspersonen in de organisatie.
Het blijft echter altijd lastig om een uitspraak te doen over de interpretatie van een hoger of lager aantal meldingen bij de vertrouwenspersonen.
In 2025 betrof 54% (27) van de meldingen verstoorde arbeidsverhoudingen, al dan niet in combinatie met ander ongewenst gedrag. In 14% (7) van de gevallen had het te maken met intimidatie of racisme/discriminatie. Daarnaast hadden 5 meldingen betrekking op integriteit.
Meldingen bij vertrouwenspersonen 2023 - 2025
| Jaar | Aantal meldingen ongewenste omgangsvormen | Aantal meldingen integriteit | Aantal meldingen totaal | Meldingen per 100 medewerkers |
| 2023 | 17 | 4 | 21 | 0,9 |
| 2024 | 29 | 13 | 42 | 2,2% |
| 2025 | 45 | 5 | 50 | 2,3% |
Meldpunt integriteit
Gelet op artikel 12 van de Meldregeling melden vermoeden integriteitsschending, ongewenst gedrag of misstand gemeente Nijmegen 2023 kijken wij terug op de uitvoering van deze regeling in 2025.
In 2025 hebben wij 3 meldingen ontvangen. Eén melding had betrekking op omgaan met elkaar en een andere melding had betrekking op omgaan met kennis, informatie en data. In het ene geval was geen sprake van een schending van de gedragscode en in een andere zaak is de schending vastgesteld en verder opgepakt volgens de meldingsprocedure. De derde melding is nog in onderzoek.
Veilige publieke dienstverlening
We merken dat onze medewerkers steeds vaker te maken hebben met vormen van agressie: aan de balies en loketten, in de sport- en wijkaccommodaties, bij toezicht en handhaving, in het fysieke domein, bij ontwikkel- en bouwprojecten en in participatieprocessen.
Deze collega’s krijgen hierbij te maken met mensen, die hun bevoegdheid, deskundigheid en integriteit in twijfel trekken en hen persoonlijk verantwoordelijk houden voor de effecten die zij ondervinden van de uitvoering van het beleid. Dit is schadelijk voor het welzijn en de gezondheid van de medewerkers (psychosociale arbeidsbelasting) en ondermijnt de integriteit van het gemeentelijk handelen.
Sinds eind 2023 hebben we van de aanpak van deze vorm van psychosociale arbeidsbelasting een functie gemaakt. Het doel is om medewerkers en leidinggevenden handvatten te bieden om weerbaarder te worden tegen agressie, goede opvang en nazorg te bieden aan de medewerkers die ermee te maken krijgen en maatregelen te nemen tegen de veroorzakers van deze agressie. Het stellen van een organisatienorm, voorlichting hierover, het vergroten van de meldingsbereidheid, het trainen in hoe om te gaan met emotie en agressie en het adviseren over preventieve maatregelen maken onderdeel uit van de werkzaamheden van het Team Veilige Publieke Dienstverlening (1,4 fte).
Een effectieve aanpak is mogelijk op basis van meldingen van incidenten in het Gemeentelijk Incident Registratiesysteem GIR. Als er een melding is gedaan gaan medewerkers van het Team VPD, samen met de leidinggevende en de melder na wat er nodig is, zowel voor de medewerker als richting veroorzaker.
Tabel 4.6 Veilige Publieke Dienstverlening 2023-2025
| Jaar | Aantal meldingen afgehandeld* |
|---|---|
| 2023 | Geen informatie |
| 2024 | Geen informatie |
| 2025 | 151 |
* We houden deze meldingen sinds 2025 concreet bij
Dit totaal van 151 meldingen kan geduid worden als zorgwekkend, maar ook als een teken dat er minder schroom is om te melden en meer vertrouwen in de werkgever waar het gaat om opvang en aanpak, zeker met de wetenschap dat er voordien nauwelijks gemeld werd. We weten ook dat het aantal meldingen niet overeenkomt met het aantal incidenten: veel wordt (nog) niet gemeld.
We zien nog dat niet alle meldingen consequent worden afgehandeld. Vaak is er dan sprake van optreden naar medewerker en veroorzaker na het melden, maar de ‘administratieve’ afhandeling wordt nog niet gedaan. We sturen erop dat dit gebeurt. Daarnaast zijn er ook meerdere meldingen over dezelfde persoon gedaan en zijn die nog in behandeling.